"Лише перша хвиля перед світовою кризою". Реакція в Росії на обвал бірж і цін на нафту

"Лише перша хвиля перед світовою кризою". Реакція в Росії на обвал бірж і цін на нафту

6 березня Росія і Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) не змогли подовжити угоду про скорочення видобутку нафти. ОПЕК пропонувала подовжити угоду про видобуток нафти, дія якої закінчується 1 квітня. Чинна редакція угоди передбачала сумарний видобуток на 1,6 мільйона барелів на день нижче рівня жовтня 2018 року. Разом з цим країни пропонували додаткове скорочення на 1,5 мільйона барелів до кінця 2020 року.

Об этом сообщает Роспрес

На зниженні, зокрема, наполягала Саудівська Аравія. При цьому один мільйон барелів мав припасти на країни ОПЕК, а 500 000 барелів — на ОПЕК +, до якого входять ще кілька експортерів нафти, серед яких і Росія.

Своєю чергою, РФ пропонувала подовжити тільки чинні ліміти і лише на три місяці. Як пишуть агентства Bloomberg і Reuters, угода зірвалася саме через позицію Москви — російська влада виступила проти додаткового скорочення видобутку нафти.

Як заявив прессекретар однієї із найбільших російської нафтовидобувних компаній "Роснефть" Михайло Леонтьєв, угода в рамках ОПЕК + була для Росії не вигідною, оскільки скорочувані обсяги заміщалися гравцями поза угоди, а учасники втрачали можливості для розвитку галузі. "Крім США та інших країн, що за периметром угоди ОПЕК+, готові нарощувати видобуток. Тому з точки зору інтересів Росії ця угода просто позбавлена сенсу", — зазначив Леонтьєв.

Котирування провідних фондових бірж світу відкрилися обвалом. Йдеться і про азійські, і європейські, і американські майданчики. Бачачи таку критичну ситуацію в Росії, яка залежна від світової кон’юнктури на енергоресурси, почали ухалювати екстрені рішення, а державні та наближені до влади ЗМІ тиражують новини, покликані відвернути увагу від неминучих проблем.

Зокрема, Банк Росії вирішив не купувати іноземну валюту на внутрішньому ринку для реалізації механізму бюджетного правила протягом 30 днів. Це означає, що стаття про додаткові доходи від продажу енергоресурсів буде заморожена на деякий час.

У той же час в російському Мінфіні поспішили заспокоїти ситуацію тим, що обсягу ліквідних коштів ФНБ у розмірі 10,1 трлн руб. достатньо для покриття випадних доходів від падіння цін на нафту до $25-30 протягом 6-10 років. Станом на 10:00 мсч вартість нафти марки Urals впала на 25%, склавши $33,92 за барель.

Крім того, Мінфін РФ анонсував можливу паузу у проведенні аукціонів з облігаціями федеральної позики. "У разі ослаблення курсу національної валюти щодо прогнозного рівня (65,7 рублів за долар у поточному році) супутнє збільшення базових нафтогазових доходів бюджету в поточному році може бути направлено на еквівалентне скорочення планової потреби у запозиченнях. "За інших рівних відхилення курсу національної валюти від прогнозного рівня на кожен 1 рубль призводить до зміни базових нафтогазових доходів федерального бюджету поточного року на 70 млрд рублів", — йдеться також у повідомленні.

Закликають до спокою і в Держдумі. Так, голова комітету Держдуми з фінансового ринку Анатолій Аксаков не очікує повторення кризової ситуації 2014 року на тлі нинішнього падіння цін на нафту. "Цілком можливо, що якщо затримається ціна на нафту на цих [низьких рівнях], буде підвищення ключової ставки. Але при цьому ситуація 2014 року навряд чи повториться, тому що ЦБ вже накопичив досвід роботи в таких ситуаціях і буде реагувати набагато швидше і ефективніше", — сказав він.

Перший заступник голови комітету Ради Федерації з бюджету і фінансових ринків Сергій Рябухін повідомив, що влада РФ тримає ситуацію під контролем. "У нас достатньо управлінських і фінансових, золотовалютних ресурсів для того, щоб стримувати ситуацію", — зазначив Рябухін.

Ці заяви звучать на тлі обвалу російських акцій на Лондонській фондовій біржі:

Новатек -27,5%
Лукойл -25,6%
Ощадбанк -25,2%
Роснефть -23,5%
Газпром -20,1%
ВТБ -18,4%
НЛМК -17,4%
Газпром нафта -14,5%
Норільський нікель -10,5%
Євраз -14,6%.

При цьому намагаються відвернути увагу росіян тим, що падіння цін на нафту загрожує видобутку сланцевої нафти в США. Глава МЕА Фатіх Бірол, заявив, що протягом кількох місяців видобуток сланцевої нафти в США буде зберігатися на поточному рівні, "але після цього ми побачимо зниження видобутку під тиском цін на нафту нижче $25". Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) знизило прогноз попиту на нафту в 2020 році на 1,1 млн барелів на добу на тлі поширення коронавіруса по всьому світу. Про це йдеться в звіті агентства.

Незалежні аналітики ж вважають ситуацію передвісником глобальної економічної кризи. Так, колишній глава ЄБРР Сергій Гур’янов написав: «Сьогоднішній день лише перша хвиля перед майбутнім світовим кризою. Ну як хвиля, просто дрібні брижі від випадкового пориву вітру».


Джерело статті: “https://tsn.ua/svit/lishe-persha-hvilya-pered-svitovoyu-krizoyu-reakciya-v-rosiyi-na-obval-birzh-i-cin-na-naftu-1504872.html”