Тут бачу, там — уже ні: що варто знати про міопію — одну з найпоширеніших проблем здоров’я очей

Фото pixabay.com

Близько 50% населення Землі, за прогнозом фахівців ВООЗ, до 2050 року матимуть міопію (короткозорість). Ще наприкінці минулого століття її пов’язували зі звичкою читати при недостатньому освітленні. Та у сучасних науковців — дещо інший погляд.

Об этом сообщает http://mukachevo-today.com

Річард Роузен, керівник офтальмологічних досліджень у Нью-Йоркській очній та вушній клініці, пояснює: так, читання у напівтемряві перенапружує очний м’яз, провокує втому, біль голови, затуманення зору і тимчасові ефекти короткозорості. Але аж ніяк не є причиною міопії. Дослідження науковців, які співпрацюють з лікарнею святого Томаса у Лондоні, показало, що 86% випадків короткозорості (або далекозорості) спричинені генетичними факторами. Якщо обоє батьків короткозорі, то їхня дитина матиме міопію з імовірністю 40%. Якщо короткозорий тільки один із батьків, імовірність знижується до 25%.

— Чому короткозора людина не може чітко бачити предмети на віддалі?

— Через слабкість м’яза очного яблука, який утримує кришталик і сприяє наведенню фокуса, зображення фокусується перед світлочутливим елементом очного яблука. А не на центральній частині сітківки, як має бути у нормі, — пояснює Надiя Дехтярьова, лікарка-офтальмологиня консультаційної полiклiнiки Одеського НДI очних хвороб i тканевої терапiї iменi академiка В. П. Фiлатова АМНУ.

— Що провокує слабкість м’яза?

— Його недорозвиненість або перенапруження. Уроджена міопія — наслідок внутрішньоутробних аномалій формування очного яблука. Вона проявляється, як правило, ще в дошкільному віці. А в інших короткозорість розвивається під впливом негативних чинників.

— Яких саме?

— Є таке поняття — шкільна короткозорість. Її діти набувають під час навчання. Причина — у надмiрному і постійному зоровому навантаженні, якого зазнають очі. Це спричиняє також неправильна поза за партою. Коли дитина сидить схилившись, м’язи шиї перенапружуються, порушується кровопостачання головного мозку, від чого потерпають також очі. Ще один фактор — гаджети, саме вони спричинили епідемію короткозорості в усьому світі.

— Чим це зумовлено?

— Синє світло, яке випромінюють екрани, агресивно діє на зір. Це так зване HEV-випромінювання з довжиною хвилі понад 450 нанометрів особливо небезпечне для дітей до 14 років, в яких рогівка ще не сформована остаточно і не має таких механізмів захисту, як у дорослих. Після 20 хвилин неперервного користування гаджетом школяр має відпочити. До речі, блакитні світлодіодні лампи — це та ж небезпечна для ока довжина хвилі.

читайте також: Без одного важливого складника майонез, який продають у магазинах, — уже не майонез

— Що ж небезпечніше: читати в темряві чи при поганому освітленні?

— Читаючи книжку при слабкому освітленні, ми вже за кілька хвилин відчуваємо втому і даємо очам перепочинок. Читання книжки не таке небезпечне для зору. Яскравість екрана — пастка для очей. Лише коли вони починають пекти, сльозитися, ми усвідомлюємо, що втомилися.

— Чим небезпечна міопія?

— Може розвинутися дистрофія сiткiвки ока, що загрожує розривами та вiдшаруванням. Є і ризик розвитку ранньої ускладненої катаракти — помутніння кришталика ока.

— Як уберегтися від розвитку короткозорості?

— Очі, як i iншi м’язи органiзму, потребують постiйного тренування. Офтальмолог може навчити спецiальних вправ. Неможливо обiйтися i без тренування м’язiв спини, шиї. Такі види спорту, як тенiс, бадмiнтон, плавання, допомагають пiдтримувати м’язи очей у тонусi.

У харчуванні важливий каротин, що мiститься в овочах та фруктах оранжевого кольору: морквi, гарбузi, перці.

Дякуємо, що прочитали цей текст у газеті Експрес. У нас — тільки оригінальні тексти.

Читайте також про те, скільки часу потрібно любителю сала та солодощів, який важить 100 кг, аби схуднути.


Джерело статті: “https://expres.online/health/tut-bachu-tam-uzhe-ni-shcho-varto-znati-pro-miopiyu-odnu-z-nayposhirenishikh-problem-zdorovya-ochey”