Ілюзія стабільності: у НБУ намалювали комікс, щоб заспокоїти українців

У Національному банку намалювали комікс, щоб пояснити, що відбувається з курсом долара в Україні та чому плаваючий курс – це добре.

Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА із посиланням на прес-службу НБУ.Loading...

Зазначається, що валютний режим до 2015 року передбачав фіксування курсу.

“Це створювало ілюзію стабільності, українці були спокійними, дивлячись на табло обмінного курсу. Але ціна такої “стабільності” була зависокою. Щоб утримувати курс на необґрунтованому рівні, витрачалися десятки мільярдів доларів міжнародних резервів”, пояснили у Нацбанку.

При цьому, фіксований курс та витрачання резервів шкідливо позначалися на фінансовій стабільності, призводило до криз, руйнувало довіру до економіки та гривні.

У той же час зараз фіксований курс невигідний для України тому що експорт становить значну частку економіки країни.

“За режиму плаваючого курсу, яка економіка – такий і курс. Якщо зростає експорт, є притік інвестицій, економіка розвивається, інфляція є низькою та стабільною, тоді гривня укріплюється. Якщо ціни на експортні товари падають, зменшуються поставки за кордон, інвестори не готові інвестувати і навпаки виводять дивіденди, інфляція різко зростає, населення не довіряє гривні, купуючи валюту, – гривня послаблюється”, – пояснили фінансисти.

Ілюзія стабільності: у НБУ намалювали комікс, щоб заспокоїти українців

Фіксований курс не по кишені Україні, адже вона є країною з “малою відкритою економікою”, де зовнішня торгівля становить значну частку ВВП. Залежність країни від умов на зовнішніх ринках значна, а вплив на них – малий.

Значну частку українського експорту становлять сировинні товари, насамперед зернові та метали, ціни на які можуть змінюватися залежно від ситуації на міжнародних ринках. Якщо у світі ціни сильно раптом впали би, наприклад, на зернові, то відчутно знизилися б обсяги валютних надходжень, які Україна отримає за продаж агропродукції.

Якщо б це було єдиною помітною зміною на міжнародних ринках для української економіки, то це призвело би до дисбалансу на валютному ринку.

“Адже валютних надходжень за експорт стало б суттєво менше, а обсяг валютних платежів за імпортні товари залишився б на тому ж рівні, що й раніше. Відповідно, НБУ був би змушений для підтримання курсу на фіксованому рівні витрачати свої валютні резерви. І так – допоки їх вистачало би”, – пояснили у НБУ.

Також у Нацбанку роз’яснили, чому не перешкоджають зміцненню гривні, яке негативно позначається на українських експортерах.

“Якщо НБУ, попри реальну економічну ситуацію не даватиме гривні міцніти, а триматиме курс на рівні, наприклад, 26 чи 27 гривень за долар, що думатимуть бізнес та населення? Вони сприйматимуть, що НБУ захищає цей рівень курсу, а отже – інтереси певних зацікавлених сторін. Відповідно втрачатиметься довіра як до НБУ, так і до національної валюти. Це означає, що усі волітимуть інвестувати в іноземну валюту. Це лише штовхатиме курс гривні в бік девальвації, а цінники в магазинах – в бік зростання”, – резюмували у НБУ.

Ілюзія стабільності: у НБУ намалювали комікс, щоб заспокоїти українців

А тим часом Милованов заявив, що курс долара на рівні 24 гривень – це нова реальність для України, у якій життя експортерів стало важчим, а от імпортери та громадяни лише виграли від цього.

Додайте «Народну Правду» в свої обрані джерела ⟶ Google News підписатися

Джерело статті: “https://narodna-pravda.ua/2019/12/10/ilyuziya-stabilnosti-u-nbu-namalyuvaly-komiks-shhob-zaspokoyity-ukrayintsiv/”